DAUGIABUČIAI GYVENAMIEJI NAMAI BASANAVIČIAUS 9A
Autoriai
Rolandas Palekas, Alma Palekienė, Bartas Puzonas,
Dalia Uogintė, Sandra Šlepikaitė
Statytojas
Nuotraukos
Norbertas Tukaj
Tipas
Plotas
3928,97 m2
Metai
2016
Architektūriniai – urbanistiniai tikslai ir koncepcija
Ieškant teritorijos užstatymo architektūrinės/urbanistinės koncepcijos buvo siekta sukurti paprastą racionalią struktūrą funkcionalumo, statybos ir eksploatacijos požiūriu, taip pat rasti tinkamą, subtilų santykį su kaimyninėmis Senamiesčio ir Reformatų skvero erdvėmis ir užstatymu.
Koncepciją nulėmė sklypo vieta ir kontekstas: buvo atkurta buvusi istorinė gyvenamoji sklypo funkcija; nekeičiant istoriškai susiformavusio sklypo reljefo charakterio, tūriai šlaite sukomponuoti su perkryčiais; išlaikant Senamiesčiui būdingą siluetą projektuojami šlaitiniai stogai.
Erdvių struktūra, tūriniai sprendiniai
Siekdami vientisumo pasirinkome kelis architektūrinius-kompozicinius vardiklius. Pirma – trys vienodo profilio tūriai. Antra – visi korpusai panašūs savo gabaritais plane, o korpusas prie parko vienu aukštu žemesnis už korpusus prie gatvės.
Įvertinus gretimų ir kaimyninių teritorijų urbanistines struktūras ir užstatymo mastelį, siekiant artikuliuoti J.Basanavičiaus gatvės šiaurinę išklotinę, naujas užstatymas formuojamas prie gatvės laikantis perimetrinio užstatymo principo, o kvartalo gilumoje pasirinktas miesto vilos morfotipas. Parko korpusas šiek tiek pasuktas viduriniojo korpuso atžvilgiu ir tarsi „pabyra” link Reformatų skvero – tuo būdu stiprinamas jo kaip vilos charakteris.
Fasadai ir apdailos medžiagos
Fasadų sprendiniuose reflektuojame kelis svarbius Vilniaus senamiesčiui būdingus principus:
1. Reguliarus ir ramus langų išdėstymas
2. Pakankamai aukšta tvora, formuojanti perimetrinio užstatymo jausmą palei pagrindinę gatvę.
3. Ugniasienė – vientisa masyvi faktūriška galinė namo siena. (Senamiestyje aklina arba su retais „nelegaliais” langais). Vidaus planinė struktūra neatsiejama nuo fasadų – langų angos, balkonai dėstomi taip, kad užtikrintų kokybišką vidinės struktūros funkcionavimą, langų dydžiai užtikrina norminį patalpų apšviestumą ir insoliaciją. Langai projektuojami aukšti (derinami prie Basanavičiaus g. eklektinių pastatų aukštais langais mastelio) ir su žemomis palangėmis (40cm nuo grindų paviršiaus)- atveria aplinkos vaizdus ir įleidžia į patalpas daugiau dienos šviesos.
Spalva ir medžiaga – kontekstuali, šiuolaikiška, kokybiška (ilgaamžė) ir natūrali. Dviejų korpusų apdailai panaudotas šviesus tinkas (atsižvelgiant į vyraujančią J. Basanavičiaus g. namų apdailą); reaguojant į parko spalvinę gamą, jos sezoniškumą – korpusui prie parko panaudotas tamsiai pilkas medis. Visi balkonai dengiami ta pačia medžiaga kaip ir namo fasadas.