DAUGIABUČIAI GYVENAMIEJI NAMAI SODŲ G. 14
KONKURSINIS PROJEKTAS
Autoriai
Rolandas Palekas, Bartas Puzonas, Alma Palekienė, Karolina Burbaitė, Ugnė Morkūnaitė, Radvilė Samackaitė, Rokas Stasiulis, Aistė Rakauskaitė, Renata Mickevičiūtė
Statytojas
Plotas
15 800 m2
Metai
2018
Tipas
Urbanistinė-kraštovaizdžio idėja
Formuojame Sodų ir Seinų gatves jungiančią, viešbutį supančią posesiją, kurią užklojame kilimu. Kilimo piešinys- tai kiemais sujungti skersi mūriniai brūkšniai. Kietus įėjimų kiemus pakaitomis keičia žalieji privatūs kiemai. Kilimo šonus įrėmina du šlaitai: esamas ir naujai formuojamas – kaip skirtis tarp viešbučio ir gyvenamosios funkcijos.
Architektūrinė idėja
Remiamės senamiesčiui būdingu struktūriniu piešiniu: kiemo pastatai statmeni gatvių namams. Nauja statmenoji struktūra ypatinga tuo, kad nesiliečia prie perimetrinio viešbučio, taip pat ji nesibaigia posesijos galą formuojančiu užstatymu- jį pakeičia šlaitas. Kitos priemonės dermėje su senamiesčiu- mastelis, siluetai, medžiaga.
Sodų gatvės erdvė
Dažnai sutinkamas Vilniaus senamiesčio gatvių erdvinis bruožas – jų švelnus išplatėjimas prieš susiliejant su didesne erdve. Siūlome panaudoti šią priemonę formuojant Sodų gatvės jungtį su stoties erdve, todėl šiek tiek atlenkiame raudonąją užstatymo liniją.
Patekimas į sklypą
Naują struktūrą matome kaip senamiesčio kvartalą- todėl prieigas organizuojame iš senamiesčio pusės.
Projektuojame du atskirus požeminius automobilių parkingus, su galimybe pereiti iš vieno į kitą. Įvažiuojame iš skirtingų gatvių. Paliekame viešbučio aptarnavimui skirtą privažiavimą. Viešbučio kieme numatome apželdintą automobilių parkavimo stoginę viešbučio svečiams.
Sklypo funkcijų išdėstymas
Aiškiomis ribomis formuojame keturias sklypo zonas. Tai viešbutis, viešbučio kiemas, gyvenamoji posesija ir prieigų tako teritorija šiaurinėje pusėje.
Viešbučio gretimybė ir plėtra
Naujus namus projektuojame galais į viešbutį, todėl jo svečiai ir toliau galės fragmentiškai grožėtis senamiesčio panorama. Siekdami mažinti psichologinį viešbučio svečių žvilgsnių poveikį, gyvenamuosius kiemus nuo viešbučio atskiriame pailga apželdinta kalva (šlaitu); ją siūlome supilti iš požeminio automobilių parkingo darbų metu iškasto grunto.
Viešbučio kambarių skaičių padidinti, jeigu prireiktų, būtų galima pastačius priestatą jo esamo holo tęsinyje. Būtų įrengti papildomi 32 numeriai. Ant šio priestato stogo numatome išskirtinę senamiesčio apžvalgos terasą, nagrinėtume galimybę ją įstiklinti.
Pastatų funkcijų pasiskirstymas
Naujų pastatų cokoliniai aukštai prie gatvių- nuomojamos viešosios patalpos: parduotuvės, paslaugų įstaigos, kavinės, biurai. Kiti aukštai ir mansardos- butai.
Butai. Ryšiai, išplanavimas, galimybės, insoliacija
Projektuojame automobilių parkingą ir butus jungiančius liftus. Visi butai turi privačias nedideles lauko erdves- balkonus, terasas arba stogo lodžijas- iš kurių atsivers įspūdingi senamiesčio panoramos fragmentai. Didžiuosius apartamentus su išskirtine apžvalgos galimybe planuojame pastatų galuose. Dauguma butų orientuoti arba į rytus, arba į vakarus. Butų pasiskirstymas pagal jų dydį atitinka užduotį. Esant reikalui du butus galima jungti į vieną didesnį. Pastatų išdėstymas kryptimi šiaurė-pietūs užtikrina gerą kiemų insoliaciją, taip pat tinkamą butų apšviestumą.
Pastatų medžiaginis pasiskirstymas
Dominuojanti medžiaga- pilkšvai gelsvos molio plytos. Pastatų plokštumų individualumo siekiame skirtingais plytų raštais. Plytiniams pastatams skiriame foninio užstatymo rolę. Vienintelis pastatas Sodų ir Seinų gatvių kampe- kaip jungtis tarp senamiesčio ir geležinkelio stoties aikštės- išsiskiria aukštos klasės fasadine metalo apdaila.
Topografija. Prieigų tako ir kiemų gerbūvis
Viešbučio kiemo altitudę kiek įmanoma žeminame. Siekiame kuo švelnesnio žemės aukščių nusileidimo šiaurės ir vakarų kryptimi. Vengiame atraminių sienų. Takai, kietosios dangos- iš pilkai gelsvų molio trinkelių. Naudojame metalo šviestuvus, jų dizainas lakoniškas. Sėdimosios suolų dalys- iš medžio, kaip ir pirmų aukštų butų terasos. Veja, gėlynai. Žemaūgiai žydintys krūmai. Pavieniai lapuočiai medžiai.