DAUGIABUTIS NAMAS STRAZDELIO GATVĖJE

Autoriai

R.Palekas, B.Puzonas, D.Uogintė, A.Palekienė

Fotografas

Norbert Tukaj

Tipas

Gyvenamasis

Vieta

Strazdelio g. 1, Vilnius, Lietuva

Plotas

5804 m2

Metai

2017

Pagrindiniai uždaviniai

Projektuojant šį objektą, svarbiausias koncepcijos uždavinys buvo rasti tinkamą, pakankamai subtilų santykį su istoriniu Vilniaus Senamiesčio kontekstu. Tačiau nemažiau svarbu – pritaikyti paprastą racionalią struktūrą funkcionalumo, statybos ir eksploatacijos požiūriu.

Struktūra

Projektuojamas vientisas S raidę plane primenantis, vienodo skerspjūvio tūris šlaitiniu stogu. Pastatas įsilieja į Strazdelio ir Šv. Dvasios gatvių išklotines, o atsitraukdamas nuo sklypo ribos pietinėje pusėje kuria naują pėsčiųjų gatvelę. Vidurinė dalis atskiria du skirtingo dydžio ir intensyvumo kiemus. Tūris 3 aukštų su mansarda. Pastato kraigas ir karnizas artimi esamų kaimyninių pastatų aukščiams. Stogo altitudės nekinta per visą pastatą.

Projektuojamos trys skirtingo pobūdžio zonos: didysis vidinis kiemas; mažasis vidinis kiemas ir gatvelė. Visos zonos skiriasi ne tik savo charakteriu bet ir dangų sprendiniais. Didesnis kiemas atviresnis, su patekimais į laiptines, bendromis poilsio zonomis. Čia į kietą dangą įterpiami želdinių plotai su lauko baldais gyventojų rekreacijai ir vaikų žaidimų aikštelė. Mažesnysis – privatesnis, daugiau apželdintas su gyventojų lauko terasomis. Abiejuose kiemuose numatomi žemaūgiai medžiai ir krūmai. Naujoji gatvelė pietuose kuria senamiesčiui būdingos jaukios žmogiško mastelio erdvės charakterį.

Daugiabutis Strazdelio gatvėje
Daugiabutis Strazdelio gatvėje

Santykis su gretimybėmis

Projektuojamas pastatas savo aukščiu, siluetu bei užstatymo perimetriškumu sklandžiai įsilieja į jį supančią senamiesčio aplinką. Šiaurinėje dalyje užstatymas galais šliejasi prie esamų pastatų ugniasienių, tuo būdu pratęsdamas esamus tūrius palei Strazdelio ir Šv. Dvasios gatves. Kadangi naujasis užstatymas projektuojamas griaunamų gamybinių korpusų vietoje jis nekeičia insoliacijos ar apžvalgos sąlygų savo kaimynams. Suformavus atsitraukimą nuo gretimo sklypo pietinėje dalyje atveriama daugiau vizualinės erdvės pietinio kaimyninio sklypo gyventojams.

Daugiabutis Strazdelio gatvėje

Vidinė struktūra

Visame pastate projektuojami gyvenamieji butai, kurių dydžiai įvairūs – nuo mažiausių vieno kambario ~35-40 m² iki keleto 4 kambarių siekiančių ~90 m². Nemaža dalis butų turi dvipusę orientaciją, tačiau ir vienpusiai butai pakankamai insoliuojami. Tik viena nedidelė fasado atkarpa atsukta į Šiaurę, visi kiti fasadai turi vakarų, rytų ar pietų orientaciją. Visuose korpusuose yra butų su vaizdais į greta esančias bažnyčias. Balkonai projektuojami tik didžiojo kiemo erdvėje. Mansardiniai butai turi savo terasas, kurios yra įgilintos, taip jos apsaugomos nuo vėjo bei nedarko vientisų pastato išklotinių.

Daugiabutis Strazdelio gatvėje
Daugiabutis Strazdelio gatvėje
Daugiabutis Strazdelio gatvėje
Daugiabutis Strazdelio gatvėje